Czy pompa ciepła może ogrzać dom? Czy wymagane jest jednak zamontowanie dodatkowego urządzenia grzewczego?

Odpowiednio dobrana pompa ciepła wraz z odpowiednio dobraną ilością dolnych źródeł jest urządzeniem będącym w stanie w pełni zaspokoić potrzeby domu zarówno w zakresie centralnego ogrzewania jak i ciepłej wody użytkowej.
Nie jest więc potrzebne montowanie żadnego dodatkowego urządzenia grzewczego.

W czym dokładnie pompa ciepła przewyższa inne urządzenia grzewcze?

Po pierwsze, pompa ciepła, która jest użytkowana w tzw. taryfie 2, jest obecnie najtańszym w eksploatacji źródłem ciepła. Ponadto nie wymaga żadnych mediów poza prądem. Kolejnym atutem pompy ciepła jest fakt, że nie wymaga obowiązkowych w przypadku kotłów przeglądów. Nie wymaga również kominów ani specjalnej budowy pomieszczenia w którym się znajduje. Przede wszystkim jednak urządzenie to jest ciche, bezpieczne i czyste. Podczas pracy nie wydziela żadnych zapachów, a także jest praktycznie bezobsługowe. Pompy ciepła nie trzeba tankować ani też nic do niej dokładać. Wystarczy ją jedynie ustawić i włączyć by zaczęła działać.

Z jakimi instalacjami grzewczymi najkorzystniej jest zamontować pompę ciepła?

Pompa ciepła najlepiej sprawdza się z niskotemperaturowym ogrzewaniem podłogowym. Pracując w stosunkowo niskich temperaturach osiąga najwyższą sprawność. Ponadto ogrzewanie podłogowe wykonane w sposób prawidłowy jest niezwykle komfortowe w użytkowaniu. Pozwala ono bowiem na uzyskanie tego samego komfortu cieplnego przy temperaturze pomieszczenia o ok. 2 stopnie niższej niż w przypadku ogrzewania grzejnikowego. Warty podkreślenia jest fakt, że ogrzewanie podłogowe wykonane w sposób prawidłowy nie daje efektu gorącej podłogi. Mitem są zatem wszelkie opowieści jakoby ogrzewanie podłogowe miało negatywny wpływ na krążenie lub też aby powodowało unoszenie się kurzu. Sytuacje takie mogą mieć miejsce jedynie wtedy, kiedy instalacja jest wykonana w sposób nieprawidłowy lub urządzenie grzewcze skonfigurowane jest w sposób nieprawidłowy..

W czym lepszy jest kolektor pionowy od poziomego?

Zacząć należy od tego, że poziome kolektory zajmują na działce dużo więcej miejsca. Ponadto wskazane jest, aby miejsce, w którym kolektory poziome zostaną zakopane nie było w późniejszym czasie zabudowane ani zadrzewione. Ten rodzaj kolektorów regeneruje się poprzez deszcz i słońce, zatem ich całoroczna średnia sprawność jest mniejsza (współczynnik COP). Na dodatek w miejscach, w których zostały umieszczone poziome kolektory opóźniona jest wegetacja roślin, co przejawia się żółknięciem krzewów czy trawy. Spowodowane jest to niższą temperaturą gruntu.

Natomiast kolektory pionowe w porównaniu do poziomych zajmują o wiele mniej miejsca i mogą być wykonane między drzewami. Do kolektorów pionowych wystarczy nawet niewielka działka.

Współczynnik COP pionowych kolektorów (sprawność średnioroczna) jest wyższy, gdyż regenerują się z wnętrza ziemi, a nie tylko od słońca i wody jak poziome.