Usługi naszej firmy skierowane są do tych osób, które chcą korzystać z odnawialnej energii ziemi i słońca, pozyskiwanej dzięki pompom ciepła. Urządzenia te cieszą się stale rosnącą popularnością, a my oferujemy Państwu odwierty pionowe pod pompy ciepła, dające możliwość skorzystania z tego ekologicznego i nie emitującego trujących gazów czy spalin rozwiązania.

Zalety stosowania

Pompy ciepła są coraz częściej dofinansowywane i preferowane przez gminy. Jest to skuteczna forma ogrzewania elektrycznego, która nie wymaga dodatkowych mediów i jest obecnie jednym z najtańszych sposobów zasilania w ciepło gospodarstw domowych. Do innych zalet urządzeń zalicza się:

 • cichą pracę i bezpieczeństwo korzystania,
 • brak konieczności budowy kominów spalinowych,
 • brak wydzielanych zapachów, w przeciwieństwie do różnego rodzaju kotłów,
 • brak rygorystycznych wymagań związanych z przystosowaniem pomieszczenia, w którym zostaną zainstalowane,
 • łatwość i szybkość instalacji – wystarczy podłączenie do prądu oraz dolnych źródeł,
 • bezobsługowe działanie,
 • niezawodność i długa żywotność, szacowana na 20-25 lat (brak konieczności dokonywania w tym czasie jakichkolwiek napraw),
 • niskie ceny związane z eksploatacją,
 • możliwość dostarczania ekologicznego ciepła zarówno do ogrzewania pomieszczeń, jak również ciepłej wody użytkowej.
Ekonomiczność i wielofunkcyjność

Pompy ciepła, dla których wykonujemy odwierty geotermalne, są maszynami do ogrzewania, których zadaniem jest pozyskiwanie energii – z gruntu, powietrza oraz wody. Stanowią bardzo tani sposób na pozyskanie energii do ogrzewania pomieszczeń i wody użytkowej, ponieważ przetwarzają około 2,5 kW energii elektrycznej zużywanej przez sprężarkę, pobierając z gruntu aż 7,5 kW (na 10 kW energii grzewczej).

Doskonale sprawdzają się w połączeniu z systemami pracującymi w przedziale temperaturowym 35-55 stopni C, idealnie nadając się do ogrzewania podłogowego. Oczywiście możliwe jest zastosowanie ogrzewania grzejnikowego, jednak w tym przypadku należy pamiętać, że w takiej sytuacji należy zwiększyć ilość posiadanych w domu grzejników (nawet trzykrotnie). Wynika to z tego, że w obiegu grzewczym temperatura wody przy zastosowaniu pompy ciepła, może wynieść co najwyżej 55 stopni C. W przypadku ogrzewania wody, należy wykorzystać urządzenie wyposażone w zasobnik ciepłej wody albo zainstalować oddzielny zasobnik, na co koniecznie trzeba poświęcić nieco dodatkowego miejsca.

Popularność pomp ciepła, a co za tym idzie odwiertów geotermalnych stale wzrasta, jednak najczęściej stosowane są one w Szwecji, gdzie prawie 1/4 domów korzysta z ich dużych możliwości grzewczych. Bardzo popularne jest również wykorzystywanie ich do zaopatrywania w energię całych osiedli, a wykorzystuje się do tego wody Bałtyku oraz ścieki komunalne. Ogromną popularnością cieszą się też w Austrii, gdzie wykorzystuje się je przede wszystkim do ogrzewania ciepłej wody użytkowej.

Zasady działania

Nasza firma najczęściej wykonuje odwierty pionowe pod pompy ciepła sprężarkowe i nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ są one najpopularniejsze i najczęściej wykorzystywane. Ich budowa nie jest skomplikowana, bowiem składają się z dwóch wymienników ciepła (skraplacz i parownik), a także sprężarki i zaworu rozprężnego.

System grzewczy posiada trzy obiegi:

 • dolnego źródła,
 • górnego źródła,
 • termodynamiczny.

Obieg termodynamiczny jest łączony z obiegiem dolnym, a skraplacz z górnym za pomocą parownika, który z kolei otrzymuje ciepło z obiegu dolnego i przekazuje je dalej do czynnika termodynamicznego. Ciepło dociera teraz dzięki skraplaczowi do obiegu górnego i rozprowadzane jest do odbiorników poprzez wodę grzewczą. Cały proces byłby niemożliwy, gdyby nie elektryczna sprężarka, która spręża parę czynnika termodynamicznego i tym samym zwiększa jej temperaturę. Gorąca para, w wyniku ochłodzenia, oddaje ciepło w skraplaczu, a czynnik termodynamiczny przepływa przez zawór rozprężny i w wyniku rozprężenia szybko ochładza się, przepływając następnie przez parownik. Tutaj dochodzi do odebrania ciepła od czynnika roboczego dolnego źródła, czego efektem jest odparowanie czynnika termodynamicznego i przechwycenie powstałej pary przez sprężarkę. W tym miejscu dochodzi do powtórzenia całego procesu. Najczęściej stosowanym czynnikiem roboczym w pompach ciepła są freony.

Rodzaje

Wykonujemy odwierty do pomp ciepła różnego rodzaju. Dzieli się je ze względu na sposób, w jaki ciepło jest pozyskiwane z dolnego źródła. Wyróżniamy pompy:

 • Powietrze woda, które posiadają najprostszą budowę i pozyskują ciepło z powietrza. Ich wadą jest to, że przy zewnętrznej temperaturze -15 stopni C są nieopłacalne.
 • Woda/woda, czerpiące energię z wód podziemnych albo z dużych zbiorników. Temperatura wody nie może być niższa niż 7 stopni C. W tym przypadku niezbędne są odwierty geotermalne pozwalające na wywiercenie dwóch studni – zasilającej i chłonnej, a ogromne znaczenie dla działania systemu ma również jakość wody oraz wydajność studni.
 • Solanka/Woda, gdzie źródłem ciepła jest grunt. Niezbędny jest w tym przypadku kolektor gruntowy, w którym płyn glikolowy, a więc czynnik roboczy dolnego źródła, ogrzewa się, a następnie oddaje ciepło w parowniku.
Oferta firmy

Nasza firma to nie tylko odwierty pod pompy ciepła, ale również sprzedaż i montaż studzienek kolektorowych z zaworami, dzięki którym czynnik roboczy przepływa w obiegu zamkniętym i nie zamarza. Oferujemy kolektory pionowe, które posiadają przewagę nad poziomymi ze względu na mniejszą ilość zajmowanego miejsca, a także wyższy współczynnik efektywności, bowiem regenerują się we wnętrzu ziemi. Mogą być wykorzystane na niewielkich działkach pełnych drzew i umieszcza się je na głębokościach od 30 metrów. Do wykonywania odwiertów pionowych wykorzystujemy wiertnice renomowanej firmy Wamet, które umożliwiają nam wykonywać odwierty nawet do 130 metrów.

Czynnikiem, który przemawia na korzyść naszej firmy jest cena – niska i spełniająca oczekiwania najbardziej wymagających Klientów. Oferujemy doskonałej jakości usługi (w tym serwisowe i przyłączania dolnych źródeł do studzienek i budynków) i rozwiązania, a w razie pytań polecamy kontakt – przekażemy Państwu dokładną wiedzę zarówno o pozyskiwaniu energii, jak i naszych usługach.

Poniżej prezentujemy zdjęcia wykonane w trakcie prac naszej firmy. Sprawdźcie Państwo jak prezentują się nasze sprzęty i pojazdy, jak wyglądają poszczególne etapy realizacji, a także technologie, które wykorzystujemy w trakcie wykonywania odwiertów:

Odwiert na działce Usługi wykupu przy domu Prace nad odwiertami Wiertnica na gąsienicach

Po więcej zdjęć z naszych realizacji zapraszamy do działu galerii lub klikając tutaj. Serdecznie zapraszamy do owocnej współpracy.